Jakiego specjalistę wybrać
Jeśli zastanawiasz się, kto w Twojej sytuacji mógłby Ci pomóc, zastanów się, czego potrzebujesz. Psycholog, psychoterapeuta i psychiatra to trzy różne zawody, odmienne zakresy kompetencji, dochodzi się do nich innymi ścieżkami kształcenia:
- psycholog to osoba, która ukończyła jednolite studia magisterskie na kierunku psychologia. Może zajmować się m.in. diagnozą psychologiczną, opiniowaniem, orzekaniem, poradnictwem, udzielaniem pomocy psychologicznej, interwencją kryzysową.
- psychiatra to lekarz medycyny, posiadający specjalizację z psychiatrii. Zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zaburzeń i chorób psychicznych. Może zaproponować farmakoterapię (leki), ma uprawnienia do wystawiania zwolnień lekarskich.
- psychoterapeuta to osoba, która po studiach wyższych (np. psychologii, medycynie, ale też socjologii, pedagogice itp) ukończyła co najmniej 4-letni kurs psychoterapii, przeszła własną psychoterapię szkoleniową oraz podlega regularnej superwizji – wszystko to w określonym przepisami wymiarze godzin.